Świątecznie w Berlinie PDF Drukuj Email

5 grudnia 2011 r. grupa uczniów i nauczycieli wybrała się na jarmark świąteczny do Berlina. Wyruszyliśmy spod naszego „Kołłątaja” o godz. 5.00. Już sama droga była niezwykłą atrakcją, bo jechaliśmy nową autostradą. 
Po przekroczeniu granicy przewodniczka opowiedziała nam o Brandenburgii i samym Berlinie. Poznaliśmy najnowszą historię tego miasta, losy jego mieszkańców po roku 1945.

Zwiedzanie stolicy Niemiec rozpoczęliśmy pod Bramą Brandenburską. Zobaczyliśmy Reichstag, nową siedzibę kanclerz Niemiec Angeli Merkel, przeszliśmy się po sławnej ulicy Unter den Linden – Pod lipami. Pokazano nam również tzw. mur pamięci, poświęcony osobom, które chciały przekroczyć mur dzielący Berlin Wschodni od Zachodniego. Z okien autobusu zobaczyliśmy również wejście do berlińskiego ZOO i okolice dworca kolejowego znanego z książki „My, dzieci z dworca ZOO”…
Wszyscy jednak czekaliśmy na świąteczny jarmark. I chociaż mijaliśmy kilka innych miejsc, wybraliśmy ten na Alexanderplatz. Podziwialiśmy ozdoby świąteczne, przysmaki na wigilijne stoły. Znudzeni mogli wejść do jednego z centrów handlowych a odważni jeździli na karuzeli.
Mimo że pogoda była niezbyt sprzyjająca spacerom, żegnaliśmy Berlin z myślą, że musimy tu wrócić. Przecież stolica Niemiec jest nie tak daleko a każdy z nas chociaż trochę mówi po niemiecku…

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl