HUGONALIA PDF Drukuj Email

Dnia 29 maja 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyły się „Hugonalia” – festyn szkolny połączony z projektem edukacyjnym grupy klasy IIc. Projekt miał za zadanie zapoznać młodzież z niemieckim rodem, który w XIX wieku posiadał ziemie na terenie Krotoszyna i okolic. Pierwsza lekcja odbyła się według planu, natomiast o godzinie 9.00 uczniowie zebrali się w auli, gdzie rozpoczęto zabawę.

Na początek prowadzący, Marysia Łyskawa oraz Piotr Konarski, wyjaśnili, kto jest przewodnikiem danej klasy w tym dniu. Opiekunowie oprowadzali swoje grupy klasowe według planu. Każda klasa musiała zaliczyć wszystkie 10 punktów programu, a przy tym zbierać punkty i oczywiście dobrze się bawić. Na uczniów czekały następujące konkurencje: rysowanie karykatury wylosowanego nauczyciela; konkurs wiedzy o patronie szkoły; ciekawostki dotyczące szkoły; zgadnij, kto to- konkurs polegający na dopasowaniu odpowiednich nauczycieli do zdjęć z dzieciństwa; kto to powiedział, czyli popularne powiedzonka naszych belfrów.

Tę część „Hugonaliów” przygotował samorząd I LO. Pozostałe imprezy i zadania dotyczyły wspomnianego projektu i zostały przygotowane przez uczniów klasy IIc pod opieką profesora Pawła Hadrycha. Kołłątajowcy zapoznali się z kuchnią bawarską, strzelali do dzika i jelenia. Nie zabrakło też historii, która ujawniła się na ‘widokówkach z XIX-wiecznego Krotoszyna’ i na wykładach na temat rodu Thurn Und Taxis. Jednak główną atrakcją okazała się gra planszowa osadzona w realiach XIX wieku.

Nastroje towarzyszące organizatorom udzielały się również uczestnikom. Zabawa była wspaniała a bawarskie potrawy znalazły swoich wielbicieli.

W okolicach godziny 12.00 nadszedł czas na ogłoszenie wyników w poszczególnych konkursach i w klasyfikacji generalnej. Dla zwycięzców konkurencji ustalonych przez samorząd uczniowski przewidziano upominki w postaci: magnetofonu, głośników oraz karnetów na lody. Trzecie miejsce zajęła klasa Ib, trochę więcej punktów zdobyła klasa IIa, ale zwycięzcami okazali się uczniowie klasy Id. Grupa projektowa rozdawała zwycięzcom karnety na kręgle.

Kilkoro uczniów I LO w Krotoszynie zapytano, co sądzą o takim dniu oraz co najbardziej im się podobało. Magdalena z klasy pierwszej odpowiedziała „Najfajniejsze były konkursy o nauczycielach i szkole, bo można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy o szkole i Krotoszynie, no i sprawdzić, jak dużo na ten temat wiemy, ale też można było się pośmiać, ze zdjęć nauczycieli z dzieciństwa, gdy się myślało, że to ten a w rzeczywistości zupełnie kto inny. Myślę, że te Hugonalia to całkiem dobry pomysł, bo ciekawie zorganizowany czas pozwala spędzić go ze znajomymi a w dodatku się pośmiać i nie nudzić się, bo zawsze na festynach szkolnych było nudno.”. Natalia i Łukasz zgodzili się z pierwszoklasistką, Kuba z kolei dodał „Mnie najbardziej podobały się karykatury, powiedzonka, no i rzecz jasna strzelanie. Ciekawie też były zrobione widokówki. Myślę, że częściej powinny być organizowane takie dni, bo przynajmniej się nie nudzimy i jest trochę śmiechu.”. Sądząc po minach uczniów podczas konkurencji, bardzo im się podobało.