EUROPEJSKIE TALENTY PDF Drukuj Email

Dnia 6 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się już VIII edycja Powiatowego Konkursu LiterackoMuzycznego „Nasze talenty w Europie”, dzięki któremu młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego „Kołłątaj” rozpowszechnia nasze kulturalne europejskie dziedzictwo. Mottem konkursu były słowa z wiersza Jana Twardowskiego „A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie bał się stać prawdą lub stał się muzyką”. Organizatorzy obrali sobie za główne cele odkrywanie, rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Rywalizacja uczestników odbywała się w dwóch kategoriach: recytacji oraz prezentacji utworu muzycznego, dotyczyła wyłącznie utworów muzycznych i literackich autorów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Każdy z uczestników prezentował jeden wybrany wiersz lub utwór muzyczny. Jury w składzie: przewodnicząca - Karolina Matuszewska, Marzena Wiśniewska i Elżbieta Poczta – przedstawicielka Starostwa Powiatowego, Maciej Orzechowski – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Miłosz Zwierzyk – dyrektor biura poselskiego w Krotoszynie, Marek Olejnik – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Krotoszynie, Iwona Dominiak – pomysłodawczyni konkursu oraz Joanna Olejniczak – polonistka w I LO w Krotoszynie; oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, a także oryginalność wykonania. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, któremu zawdzięczamy dyplomy dla wszystkich uczestników, jak również nagrody w kategorii literackiej; oraz Pan Poseł Maciej Orzechowski, który ufundował nagrody w kategorii muzycznej. Konkurs prowadzili Marcelina Dostatna i Kacper Janicki. Na scenie pojawiły się w kategorii muzycznej takie utwory jak m.in.: „Małe rzeczy”, „Kocham Cię życie”, czy „If you don’t know me by now”; natomiast w kategorii literackiej: „Źródło”, „Nic dwa razy” albo chociażby ”Śmierć poety”. Na scenie mogliśmy zaobserwować przedstawicieli: Gimnazjum nr 2 i nr 4 w Krotoszynie, Niepublicznego gimnazjum w Krotoszynie oraz gimnazjum w Nowej Wsi, Zespół Szkół ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach i I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Krotoszynie.

Po zakończonym konkursie, w czasie podliczania głosów przez jury, uczniowie pokazywali „swoją duszę”, największą furorę zrobił utwór „Ona tańczy dla mnie” w wykonaniu uczniów klasy drugiej. Następnie nadszedł czas na ogłoszenie wyników.

Kategoria literacka: I miejsce zdobyła Sara Grzesińska(uczennicy G2) z utworem ‘Co to znaczy kochać?’,II miejsce trafiło do Krzysztofa Kowalczyka (ucznia Niepublicznego Gimnazjum), który pokazał utwór ‘Ballada od rymu’, z kolei III miejsce zajęła Daria Lis (uczennica ZSP3), prezentująca utwór ‘Śmierć poety’.

Kategoria muzyczna, tutaj na wyżyny wspięła się Dagmara Juskowiak (uczennica Gimnazjum Nowa Wieś) i ‘Kantata’, II miejsce zdobyła Kinga Keller (uczennica ZSP3) prezentująca utwór ‘Małe rzeczy’, natomiast na III miejscu zagościła Patrycja Hauk (uczennica I LO) z utworem ‘Czerwony jak cegła’.

Sandra Dwornik