Pierwsze matematyczne prelekcje w Kołłątaju dla gimnazjalistów PDF Drukuj Email

Dnia 23 maja odbyły się prelekcje matematyczne dla uczniów klas trzecich gimnazjum. Projekt zorganizowała klasa II A, pod nadzorem pani prof. Iwony Nowaczyk.

Spotkanie składało się z kilku części. Pierwszą z nich był wykład, dotyczący prostej Eulera -przygotowany przez Michała Drzewieckiego. Gimnazjaliści poznali kilka charakterystycznych punktów  związanych z trójkątem: ośrodek okręgu opisanego, ortocentrum, środek ciężkości. Podczas wykładu próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie- Czy faktycznie te punkty znajdują się na jednej prostej?

Następnie gościliśmy absolwenta naszej szkołyFilipa Jerzyka, który przedstawił nam podstawy matematyki finansowej. Wykład bardzo zainteresował trzecioklasistów, którzy mogli brać w nim czynny udział, za co dostali słodkie nagrody. Na koniec, uczniowie z klasy matematycznej przypomnieli cechy podzielności oraz omówili  liczby doskonałe, pierwsze, bliźniacze, zaprzyjaźnione, lustrzane, jak i palindromiczne. W międzyczasie oglądaliśmy dwa filmy autorstwa osób działających w szkolnej telewizji HugonTV. Pierwszy z nich to spot promujący profil matematyczny, a drugi teledysk do piosenki „Kochaj”, której autorkami są uczennice naszej szkoły. Po prelekcjach, gimnazjaliści udali się do klas, żeby napisać 30-minutowy test i pokazać swoją wiedzę matematyczną oraz umiejętność logicznego myślenia. Na sam koniec zorganizowano ognisko na grzybku. Tam też rozdano atrakcyjne nagrody osobom, które poradziły sobie z testem najlepiej.

Wśród najlepszych matematyków znaleźli się:

  • I miejsce – Oliwia Frątczak z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie
  • II miejsce – Dawid Pawlaczyk z Gimnazjum nr 5 w Krotoszynie
  • III miejsce Bartłomiej Góral  z Gimnazjum w Koźminie Wlkp.

Nagrody rzeczowe  dla najlepszych matematyków zostały ufundowane przez mBank, natomiast grzybek odbył się dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda, Piekarstwo M.J.M Czwojda oraz Rady Rodziców I LO im. Hugona Kołłątaja.

Na prelekcje przyszło ok. 70 osób. Trzecioklasiści byli zaangażowani w wykłady i chętnie odpowiadali na zadawane pytania.

Monika i Ola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl