Sukces młodych chemików z Kołłątaja PDF Drukuj Email

Dzień 4 czerwca br. na długo pozostanie w pamięci  grupy chemików z krotoszyńskiego I LO im. Hugona Kołłątaja. Właśnie w tym dniu odbyło się uroczyste zakończenie XXIX edycji projektu „Młody chemik eksperymentuje” na Politechnice Wrocławskiej.  Kołłątaj, po raz drugi uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, odniósł duży sukces. W skład tegorocznej grupy reprezentującej nasze liceum, pod przewodnictwem Pani mgr Ilony Kocel,  wchodziło 9 uczniów: Sara Pomogier, Maria Baranowska, Anna Glinkowska – kl.II oraz Julia Kocel, Michał Orzechowski, Julia Dzierla, Aleksandra Otworowska, Alicja Kramarz i Katarzyna Siekierkowska – kl.I. Wszyscy uczestnicy tego kursu z naszego liceum ukończyli go z wysokimi wynikami. Uczennica klasy I naszej szkoły – Aleksandra Otworowska uzyskała najwyższy wynik spośród wszystkich uczestników projektu. Wyróżnienie w sesji posterowej uzyskały również nasze uczennice: Julia Dzierla i Aleksandra Otworowska. Wszyscy odebraliśmy zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu z rąk profesorów Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego, członków rektoratu i prof. dr.  hab. Wojciecha Witkiewicza – dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, sławnego chirurga, gościa specjalnego tegorocznej uroczystości.

Projekt „Młody chemik eksperymentuje” jest realizowany na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Obejmuje zajęcia laboratoryjne z chemii nieorganicznej i chemii analitycznej, kurs odbywa się w dwóch semestrach. Jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Jako uczestnicy tego kursu mieliśmy okazję poznać system nauki na studiach, byliśmy traktowani na równi ze studentami. Naszym obowiązkiem było zaliczenie wszystkich ćwiczeń podczas zajęć w laboratorium, na ich podstawie  pisaliśmy sprawozdania, oceniane później przez prowadzących profesorów, zdawaliśmy kolokwia. Ponadto każdy z nas przygotowywał prezentację multimedialną, którą przedstawialiśmy następnie na sali wykładowej PWr przed wszystkimi uczestnikami i gronem profesorów oceniających naszą pracę. Ostatnim elementem było przygotowanie posterów naukowych przez wybranych uczniów oraz ich prezentacja podczas zakończenia projektu.

Jednak kurs ten to nie tylko „sztywne” zajęcia w laboratorium. Braliśmy udział w wycieczce do Hydropolis – niedawno otwartego, jedynego w Polsce centrum wiedzy o wodzie. W dniach 17-18 maja br. odbył się także wyjazd do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku k. Otwocka. Wyjazd ten chyba najdłużej zapamiętamy, ponieważ znaleźliśmy się w gronie niewielu, którzy mieli okazję wejścia do jedynego w Polsce reaktora jądrowego „Maria”.

Udziałowi w projekcie zawdzięczamy ogrom doświadczeń i wiedzy, którą we wspaniały sposób przekazali nam profesorowie , których zdążyliśmy poznać w ciągu tych 9 miesięcy. Przede wszystkim nabyliśmy wszystkie niezbędne umiejętności pracy w laboratorium, poznaliśmy system nauki studentów, z którym czasami trudno było się nam zmierzyć. Odwiedziliśmy niesamowite miejsca pogłębiające naszą wiedzę, a tym samym wzbudzające ciekawość i zapał do dalszej nauki i poznawania świata.

Śmiało mogę powiedzieć, że warto było, mimo trudu, sporego wkładu pracy i czasu, który musieliśmy poświęcić. Pełne ciepła i życzliwości słowa profesorów skierowane do nas podczas zakończenia oraz gratulacje, które od nich przyjęliśmy upewniły nas, że wykonaliśmy świetną robotę.  Wszystko to tylko motywuje nas do dalszego działania.

Sukces młodych chemików z naszego liceum, opisano na stronach Politechniki Wrocławskiej.
Artykuł dostępny na: http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/wiadomosci/1578

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl