V Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików w Gdańsku PDF Drukuj Email

Dopiero co rozpoczął się nowy  rok szkolny, a już uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja ruszyli zdobywać wiedzę i … Gdańsk! W dniach 8-11 września br. 8-osobowa grupa młodych chemików z naszej szkoły, w składzie: Sara Pomogier, Marysia Baranowska, Anna Glinkowska – klasa III oraz Alicja Kramarz, Julia Kocel, Julia Dzierla, Katarzyna Siekierkowska, Aleksandra Otworowska – klasa II pod opieką Pani mgr Ilony Kocel brała udział w V Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików w Gdańsku.

Forum Młodych Chemików powstało z inicjatywy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Idea ta została podjęta przez 10 wydziałów chemicznych czołowych polskich uniwersytetów i politechnik. Dotychczas FMCh odbyło się w Krakowie (UJ), Lublinie (UMCS), Wrocławiu (UWr) oraz Warszawie (UW, PW). Tegoroczne wydarzenie organizował Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, czyli konsorcjum Gdańska Chemia Akademicka. Uczestnikami tego naukowego spotkania byli uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z 13 okręgów Olimpiady Chemicznej.

Okręg wrocławski reprezentowało 10 uczniów i 2 nauczycieli. Wśród nich byli uczniowie I LO im. H. Kołłątaja z Krotoszyna, wyróżnieni w realizowanym projekcie edukacyjnym „Młody Chemik Eksperymentuje” na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Program tego wydarzenia obejmował sesję plakatową, sesję prezentacji ustnych, sesję wykładów profesorów Politechniki Gdańskiej oraz pokazy eksperymentów i warsztaty laboratoryjne dla uczniów. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i statek „Sołdek”, Europejskie Centrum Solidarności przy Stoczni Gdańskiej oraz gmach Wydziału Chemicznego gospodarza V OFMCh – Politechniki Gdańskiej.

Przedsięwzięcie to przybliżyło nam wiele dodatkowych, bardzo ciekawych wiadomości z różnych zagadnień chemicznych. Wykonywaliśmy doświadczenia laboratoryjne pod czujnym okiem profesorów Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, zapoznaliśmy się również z ofertą edukacyjną uczelni z całego kraju. Pokazy eksperymentów przygotowane przez koło naukowe PG widowiskowo ukazały nam jak ciekawa i piękna może być chemia. Cztery dni spędzone wśród swoistych fascynatów chemii były niesamowitym doświadczeniem, a fakt, że mogliśmy w nich uczestniczyć była prawdziwym zaszczytem. Doświadczyliśmy jak dużo już osiągnęliśmy, ale zarazem ile jeszcze jest do zdobycia.

Pozostajemy pod dużym wrażeniem tego wydarzenia, gotowi na nowe wyzwania.

M. Baranowska