Sukcesy z filozofii uczniów Kołłątaja PDF Drukuj Email

XXIX edycja Olimpiady Filozoficznej zaktywizowała dwoje uczniów z naszej szkoły do wzięcia w niej udziału. Alicja Jackowiak z kl. Ic i Jędrzej Mikstacki z kl. IIc (finalista ubiegłoroczny szczebla centralnego tejże olimpiady) pisali w br. szkolnym pod bacznym okiem opiekuna naukowego p.M. Czachorka pracę z filozofii na temat: „Jak rozumieć w XXI wieku pojęcie <<dobrego życia>>? Co dziś czyni życie człowieka udanym: przyjemność, szczęście, wartości, bycie z/dla innych, poświęcenie dla <<sprawy>> czy może <<święty spokój>>?”

Ich wysiłek intelektualny został doceniony przez pracowników naukowych Instytutu Nauk Społecznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, ponieważ oboje znaleźli się w elitarnym gronie 15 osób, które zaproszono, po zaakceptowaniu pracy z etapu szkolnego, do zmagań etapu wojewódzkiego. Te nastąpią już w lutym 2017r. Kibicujmy więc obojgu z nich i liczmy na powtórzenie sukcesu Kołłątajowców lat ubiegłych w tej prestiżowej olimpiadzie.

Jędrzej Mikstacki wystąpił też w konkursie filozoficznym „Cogito, ergo sum” w Kaliszu w I LO im. Adama Asnyka dn. 28 listopada. Konkurs patronem swym objął Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z Kalisza.

Przewodniczącym komisji konkursowej był wykładowca filozofii w kaliskim seminarium i pracownik naukowy UAM w Poznaniu, ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa i Krotoszyna. Jędrzej w tym dwuetapowym konkursie (test i rozmowa konkursowa) zdobył bardzo dobre drugie miejsce.

Zdjęcia B.Skrzypczak-Walkowiak