Festiwal Techniki i RoboDay na Politechnice Poznańskiej PDF Drukuj Email

26 maja 2017 r. uczniowie z klas matematyczno -informatycznych Ia, IIa i IIf wraz z opiekunami, Panią Iwoną Nowaczyk i Panem Piotrem Szczecińskim, uczestniczyli w Festiwalu Techniki zorganizowanym przez Politechnikę Poznańską. Z okazji RoboDay Wydział Informatyki prezentował roboty zbudowane przez studentów. Urządzenia zaprogramowano tak, aby wykonywały różnorodne zadania np. podążanie wzdłuż linii, skradanie się (robot-kot), poszukiwanie drogi w labiryncie , czy gra na instrumencie muzycznym.

Jednak najbardziej interesujący okazał się projekt edukacyjny Spyder realizowany przez licealistów z grupy Spy Hexapod. Młodzi inżynierowie stworzyli robota-pająka, którego celem jest pomaganie ludziom uwięzionym pod gruzami.

Przed gmachem uczelni przeprowadzano też pokazy fizyczne i chemiczne. Uczniowie wzięli również  udział w wykładzie organizowanym przez Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne, na którym można było poznać  fascynujące zjawiska takie jak gwiazdy widoczne w dzień, największe obiekty Układu Słonecznego, czy powstawanie meteorów.

Dla naszych licealistów przygotowano również zajęcia z programowania przy użyciu bramek logicznych. W procesie tym wykorzystywana jest Algebra Boole’a,  polegająca na operacjach logicznych na dwuelementowych zbiorach wartości logicznych {0, 1}.

Zajęcia były bardzo interesujące, rozbudzały zainteresowania,  uczyły praktycznego wykorzystania programowania w procesie sterowania odbiornikami elektronicznymi, co jest przydatną umiejętnością w przypadku studiów związanych z matematyką lub informatyką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl