Wideokonferencje w Kołłątaju - wykład pierwszy "Fitness dla mózgu" PDF Drukuj Email

Wideokonferencje w ILO

23 listopada 2012 roku w sali wideokonferencyjnej I LO w Krotoszynie oraz w 32 salach na terenie województwa wielkopolskiego uczestniczono w pierwszym z planowanych 32 wykładów on-line w ramach Projektu „eSzkoła-Moja Wielkopolska”. W ławkach zasiedli uczniowie i opiekunowie z naszego liceum oraz goście z III LO w Krotoszynie – w sumie 49 osób.

Wykład odbywał się w jednej z sal Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przed wykładem przywitał wszystkich profesor Stanisław Dylak z koordynatorką projektu, Mają Błaszak (fotografia poniżej).

Z wykładu dowiedzieliśmy się jak działa mózg, jak jest zbudowany i ukształtowany przez ewolucję, które obszary mózgu odpowiadają za poszczególne jego funkcje. Dowiedzieliśmy się także jak się uczyć, aby przyswoić jak najwięcej informacji, jak się odżywiać, aby wspomagać jego działanie – oraz na temat czynników wpływających na sprawność mózgu (ćwiczenia logiczne, odpowiednia dieta, sport …).

Po wykładzie uczniowie wzięli udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego można było zadać pytania „na żywo”. Jako pierwszy głos zabrał Filip Ulanowski, uczeń Gimnazjum nr 2 z Wrześni. Zapytał, czy w natłoku informacji można się uczyć? Pytający otrzymał odpowiedź zwrotną natychmiast ze strony prowadzącego wykład.

– Nie można. Wielozadaniowość to mit. Nadmiar bodźców i informacji obniża efektywność nauki. Utrudniać zapamiętywanie może nawet muzyka w tle, włączone radio – mówił doktor Błaszak.

 

Więcej informacji o projekcie i wykładach znajduje się na stronie: http;//kollataj.szkolawchmurze.pl

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl