"Młody Chemik Eksperymentuje" PDF Drukuj Email

14 maja 2016 roku uczniowie naszego liceum, którzy uczestniczą w projekcie "Młody Chemik Eksperymentuje", mieli okazję zwiedzić Hydropolis – największe centrum wiedzy o wodzie w Polsce. Jest ono często porównywane liczbą atrakcji do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a to już wielkie osiągnięcie.

Uczniowie, wraz z rówieśnikami z innych szkół zaczęli swoją wycieczkę od przejażdżki kolejką "Polinką" nad Odrą. Pokonanie trasy zajęło niecałe dwie minuty, lecz przeżycia były niezapomniane.

Na początku wzrok przyciąga wielka ściana wody umiejscowiona przed głównymi drzwiami muzeum. Nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tworzy ona piękne wzory takie jak serca albo litery. Następnie można było zwrócić uwagę na małą "rzeczkę" płynącą pod nogami obserwatorów, która wskazuje kierunek zwiedzania.

Kołłątajowcy dowiedzieli się wielu przydatnych rzeczy. Rozważali nad tym, czy woda może istnieć poza Ziemią, wsiedli na pokład repliki łodzi podwodnej, której załoga zeszła na dno Rowu Mariańskiego, oraz czytali o najbardziej kontrowersyjnych zatonięciach statków, takich jak Titanic. Oprócz tego podziwiali piękno fauny żyjącej na bardzo dużych głębokościach i szacowali ile procent wody znajduje się w organizmach żywych.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto zwiedzić Hydropolis i poznać kilka ciekawostek o wodzie, która nas otacza. Jest to miejsce godne polecenia, szczególnie dla tych, których fascynuje biologia i chemia.

Anna Glinkowska
Klasa 2d