Konkurs historyczny TYTUS PDF Drukuj Email

13 listopada 2018 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odwiedził przedstawiciel Fundacji „Zakłady Kórnickie”, który wręczył naszym uczniom nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie historycznym portalu TYTUS. Bartosz Marszałek, Marcin Kasperkowiak, Aleksandra Małecka, Jakub Jankowski, Bartosz Litwin, Florentyna Rybczyńska i Aleksandra Dutkowiak pod kierunkiem pani Julity Ludwiczak przez cały rok realizowali zadania wyznaczone przez organizatora przedsięwzięcia. Pierwszym z nich było uczczenie rocznicy obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

Kołłątajowcy przygotowali prezentację, a także wystawę poświęconą temu ważnemu w dziejach Wielkopolski wydarzeniu. Drugi etap polegał na przybliżeniu historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie zorganizowali spotkanie, podczas którego zaprezentowali w interesującej formie wspomnienia uczestników zrywu. Mieli także okazję wspólnie podyskutować o jego skutkach i, inspirującej dla dalszych walk o wolność, roli.

Trzecim i zarazem ostatnim etapem było upamiętnienie dowolnego regionalnego wydarzenia historycznego. Nasi licealiści skupili się na  badaniu wydarzeń związanych z przebiegiem Konfederacji Barskiej na Ziemi Krotoszyńskiej. Ówcześni pierwszoklasiści uczestniczyli w prelekcji poświęconej historii Konfederacji Barskiej oraz przygotowywali mapy myśli. Słuchacze udali się także do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, gdzie dyrektor muzeum - pan Piotr Mikołajczyk, opisał przebieg konfederacji w Krotoszynie i okolicach. O wszystkich wydarzeniach i wyzwaniach, z jakimi musieli zmierzyć się młodzi miłośnicy historii, można było przeczytać na łamach lokalnej prasy i w wydaniach elektronicznych.


Marcin Kasperkowiak
Bartosz Marszałek

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl