Obchody 100-lecia Niepodległości PDF Drukuj Email

W dniach od 7. do 9. listopada 2018 roku w naszym Liceum miały miejsce obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym w szkole odbyło się wiele uroczystości i zrealizowanych zostało sporo projektów. Najważniejszym punktem obchodów był apel na boisku szkolnym, podczas którego wręczone zostały wyróżnienia za szkolny projekt "Kartka dla Stulatki", w którym zadaniem było stworzenie najbardziej kreatywnej pocztówki nawiązującej do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Otrzymały je: Natalia Guzior- IIIa, Natalia Konrady- Ib, Ela Włodarczyk- IIIa, Klaudia Ratajewska- IIIb, Laura Napora- IIb, Monika Jadczak- IIc, Patrycja Szeląg- IIc oraz Marysia Kaczmarek- Ia.

Z okazji tej uroczystości rozdano również nagrody za zawody strzeleckie zorganizowane z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwsze miejsce zajęła Monika Jadczak z IIc, drugie Karol Marciniak z IIIb , natomiast trzecie -Dawid Swora również z IIIb.

Podczas apelu, przemówienia okolicznościowe wygłosili p. prof. Paweł Hadrych oraz p. prof. Edward Jokiel. Następnie, zgodnie z rozporządzeniem Minister Oświaty, o godzinie 11:11 cała szkoła odśpiewała Hymn Państwowy oraz wciągnięto na maszt polską flagę. Po apelu przewodniczący wszystkich klas zasadzili dąb, który będzie upamiętniał obchody 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości w naszym Liceum.

Z boiska uczestnicy przeszli do auli, gdzie odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas Ic oraz IIc, którzy recytowali patriotyczne wiersze, wspomnienia oraz, wspólnie z wszystkimi zgromadzonymi, śpiewali pieśni takie jak "Wojenko, Wojenko", "My pierwsza brygada", czy "Przybyli ułani". Również w związku z obchodami tego święta, w czwartek uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Pana profesora Pawła Hadrycha, przedstawili inscenizację, w której przybliżyli przybyłym najważniejsze wydarzenia z historii Polski, wcielając się w postacie mające na nią największy wpływ. Pojawił się między innymi Józef Wybicki w momencie pisania "Pieśni Legionów polskich we Włoszech", Otton II, Gall Anonim i jego "Kronika" czy Bolesław Chrobry. Na widowni tego przedstawienia zasiedli przedstawiciele władz powiatu, miasta, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.

W środę 7 listopada wszyscy udali się na rajd patriotyczny do Studni św. Marcina, historycznego miejsca, w którym przez lata zaborów i okupacji spotykali się okoliczni patrioci. Na miejscu krótki rys historyczny zaprezentował dr Edward Jokiel, a później wszyscy odśpiewali Rotę. Wszystkie te działania sprawiły, że uczniowie naszej szkoły godnie uczcili 100 lat niepodległości naszej ojczyzny.

Przedstawiciele naszej szkoły uczcili 100-na rocznice odzyskania niepodległości również na sportowo. 11 listopada w Poznaniu odbył się 4 Poznański Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział blisko 25 tysięcy uczestników. Uczennica ILO, Monika Jadczak zajęła I  miejsce w kategorii K16 z czasem 43:40. Ponadto nasza szkołę reprezentowali również nauczyciele-Joanna Olejniczak i Grzegorz Kroczak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl