Po indeks z Pitagorasem PDF Drukuj Email

Dnia 20 listopada 2018 roku uczniowie klasy Ib I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie wraz z opiekunem profesor Karoliną Matuszewską udali się do Poznania w celu wysłuchania wykładu z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" pt. "Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?". Wykład miał miejsce w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie otworzyła organizatorka i pomysłodawczyni projektu dr Edyta Juskowiak. Gospodarz przywitała wszystkich obecnych oraz przedstawiła prof. dr. hab. Romana Murawskiego, któremu oddała później głos. Wykładowca wytłumaczył, czym jest nieskończoność i przybliżył słuchaczom sposób pojmowania przez starożytnych Greków tegoż pojęcia. Następnie profesor podał kilka przykładów paradoksów związanych z nieskończonością , takich jak dychotomia czy "Achilles i żółw" oraz rozprawiał na temat nieskończonej hierarchii liczb kardynalnych.

Matematyk na zakończenie swojej przemowy zacytował " Opowieść z 1001 nocy". Później głos zabrała prorektor ds. kształcenia Beat Mikołajczyk , która podziękowała profesorowi Romanowi Murawskiemu  za przeprowadzoną prelekcję i wręczyła bukiet róż dr Edycie Juskowiak w ramach wdzięczności za świetną organizację wydarzenia. Z racji tego , iż był to jubileuszowy, pięćdziesiąty wykład, na wszystkich uczestników czekał przy wyjściu z auli słodki poczęstunek w postaci tortu.

Uczniowie krotoszyńskiego liceum uważnie wysłuchali prelekcji i zgodnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego poznali tajniki nieskończoności i w znacznym stopniu poszerzyli swoją matematyczną wiedzę.

 

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl