Kołłątajowcy wśród SWOIch PDF Drukuj Email

SWOI Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się nietypowa i bardzo ciekawa prezentacja projektu pt. “Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji, jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych”. Projekt SWOI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi do podejmowania kształcenia na kierunkach informatycznych i technicznych, które zwiększają szansę na znalezienie dobrej i dobrze płatnej pracy po ukończeniu szkoły.

Na prezentację projektu przybyła bardzo liczna grupa uczniów z naszej szkoły, również dziewczęta. Cały wykład dotyczący Wolnego i Otwartego Oprogramowania poprowadził Pan Wojciech Kos, który został trenerem grupy biorącej udział w tym projekcie. Po bardzo interesującej prezentacji, nasi uczniowie mogli się dowiedzieć, co to jest Wolne i Otwarte Oprogramowanie. Poinformowano ich gdzie i w jakich gałęziach gospodarki można je wykorzystywać, ponadto dowiedzieli się, co to jest programowanie wizualno-obiektowe, mechatronika itp.

Uczniowie z klas IIa, IIb i IIIa, którzy zdecydowali się do tego projektu przystąpić, biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych w ramach koła zainteresowań. Spotkania odbywają się w środy - 2 godziny lekcyjne przez 12 tygodni.

Na zajęciach są realizowane następujące zagadnienia:

  • Praca w środowisku WiOO – Linux, „Szkolny Remiks Ubuntu”, korzyści z zastosowania,
  • Tworzenie implementacji w WiOO – GIMP, InkScape, Lazarus, Scratch, FreePascal, Python, inne;
  • Podstawy mechatroniki – programowanie prostych urządzeń, mikrokontrolerów i robotów.

Więcej informacji na temat projektu SWOI w załaczonych materiałach lub na stronie www.e-swoi.pl

SWOI

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl