Spotkanie z filmowcami PDF Drukuj Email

Uczniowie trzech klas realizujących podstawę programową z języka polskiego w zakresie rozszerzonym I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie mogli wziąć udział w niezwykłym spotkaniu z Konradem Szołajskim, które odbyło się 23 października w sali wideokonferencyjnej naszej szkoły. Gość jest powszechnie znanym reżyserem i scenarzystą, a przy tym synem genialnego polskiego lektora – Lucjana Szołajskiego.  Podczas wizyty, na którą przyjechał on wraz z operatorem, panią producent oraz absolwentem jednej ze szkół filmowych, został wyświetlony film dokumentalny pt. „Głosy”.  W dokumencie filmowym przybliżono sylwetki Jana Suzina oraz wcześniej wspomnianego Lucjana Szołajskiego, na temat którego wypowiadali się m.in. Maciej Budowski czy Danuta Stachyra – przyjaciele i jednocześnie koledzy po fachu zmarłego lektora, którzy zapamiętali go jako „maszynkę do czytania”. Podjęto także temat codziennej pracy osoby zajmującej się dubbingiem.

Po prezentacji uczniowie mieli szansę zadać nurtujące ich pytania oraz dowiedzieć się, jaką rolę w tworzeniu filmu odgrywają nowoczesne technologie. Filmowcy podkreślali jednak, iż najważniejsza jest historia ludzka, którą można odnaleźć czasem tuż obok, a nie technika. W trakcie wypowiedzi pani producent uczniowie mogli zgłębić tajniki pracy najważniejszej osoby w ekipie filmowej, poznać jej zadania i cechy charakteru, jakimi musi się odznaczać.

Spotkanie było dla wszystkich uczestników niecodziennym wydarzeniem, które z pewnością na długo zapadnie w pamięć, szczególnie tym, którzy wiążą swą przyszłość ze sztuką filmową.

Opracowanie: Józefina Kowalczyk, kl. IIIc