Oddając krew – ratujesz życie! PDF Drukuj Email

W czwartek, 27 marca br. w godzinach od 8:00 do 14:00 odbyła się akcja oddawania krwi. Na parkingu szkolnym zaparkował autobus krwiodawstwa, w którym można było oddać krew. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, szczególnie wśród uczniów starszych klas (krew mogą oddać osoby pełnoletnie). Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie chętnie włączają się do akcji charytatywnych, szczególnie do akcji oddawania krwi. Zapotrzebowanie na nią jest bardzo duże. Najbardziej potrzebują jej pacjenci po wypadkach i zabiegach operacyjnych, a także pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia, z chorobami nowotworowymi i wieloma innymi schorzeniami.

Z użytecznego punktu widzenia najbardziej deficytowa jest krew grupy zero mająca ujemne Rh, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 6 % Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie.

Oddać krew może każda osoba od 18 do 65 roku życia, która waży nie mniej niż 50 kg. Oddawanie krwi (donacja) jest bezbolesne, można poczuć jedynie lekkie ukłucie igłą. Cały proces trwa mniej niż godzinę. Jednorazowo pobierana jest jedna jednostka krwi (450ml). To nieskomplikowany proces, a może uratować komuś życie.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku z równie dużym powodzeniem odbędzie się taka akcja. Zarazem dziękujemy tegorocznym dawcom za zaangażowanie.