Spotkanie filozoficzne PDF Drukuj Email

Dnia 10 kwietnia 2014r. w sali multimedialnej odbyło się spotkanie filozoficzne z p.drem Mariuszem Szynkiewiczem i p.mgrem Maciejem Musiałem z UAM w Poznaniu, w którym uczestniczyły klasy humanistyczne.

Na początku wykładu pierwszego został poruszony temat filozofii w informatyce, fizyce i innych przedmiotach ścisłych. Pan dr Szynkiewicz przybliżył zebranym wielkich naukowców takich jak Newton czy Einstein jako filozofów, pokazał jak ważne są szczegóły w obliczeniach i jakie można ponieść straty finansowe przez drobne błędy w dużych przedsięwzięciach. Na koniec tej części spotkania otrzymaliśmy zadanie domowe, które polegało na wyobrażeniu sobie świata bez elektroniki, dnia, w którym nagle znikają komputery itp.

W trakcie drugiego wykładu został poruszony dosyć kontrowersyjny temat, który zmusił uczniów do myślenia i wyciągania wniosków. Pan mgr Musiał pokazał młodzieży fragment filmu serialowego, w którym mężczyzna obdarza miłością lalkę i woli ją zamiast prawdziwej kobiety. Uczniowie zaczęli wyciągać wnioski, że ludzie coraz częściej sięgają po „dziwactwa”, które wywołują u postronnych przeróżne odczucia, żeby poczuć się oryginalnym i, być może, podświadomie przyciągnąć uwagę innych. Film był kontrowersyjny, ponieważ pojawiło się w nim traktowanie człowieka w sposób uprzedmiotowiony, instrumentalny, w celu zaspokojenia tylko własnych, egoistycznych potrzeb.

Spotkanie było owocne i uświadomiło zgromadzonym, czym tak naprawdę jest filozofia i w jaki sposób może być pomocna w życiu.

Dominika Matyla
kl.Ic