II Regionalna Olimpiada Medyczna PDF Drukuj Email

W kalendarzu cyklicznych imprez krotoszyńskich pojawiła się Regionalna Olimpiada Medyczna. Odbywa się ona pod patronatem Starosty Krotoszyna i prof. nauk medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Wiesława Trzeciaka, a jej organizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Swoim zasięgiem obejmuje całą Wielkopolskę.

Olimpiada jest dwuetapowa: etap szkolny i etap finałowy. Etap finałowy to jednodniowe zawody, podczas których uczniowie rozwiązują test złożony z zadań otwartych z zakresu matematyki, fizyki, biologii, chemii. Dnia ósmego kwietnia b.r. w finale II Regionalnej Olimpiady Medycznej zmierzyli się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Poznania, Leszna, Pleszewa, Jarocina, Ostrowa Wlkp, Krotoszyna.

Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwał Komitet Organizacyjny w składzie: Waldemar Plewiński (przewodniczący), Julita Szał, Iwona Nowaczyk, Alina Szwarczyńska, Beata Piotrowska, Robert Szczotka. Podczas przerwy przeznaczonej na poprawianie zadań pan prof. dr hab. Wiesław Trzeciak wygłosił wykład dotyczący hormonów steroidowych kory nadnerczy. Słuchacze mieli okazję poznać metabolizm cholesterolu prowadzący do powstania wielu związków steroidowych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Laureatami II Regionalnej Olimpiady Medycznej zostali:

• I miejsce Agata Pisarska, uczennica I Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica w Pleszewie
  • II miejsce Olga Niwczyk, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie
  • III miejsce Tomasz Przybylak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie

Laureaci zostali nagrodzeni cennymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostę Krotoszyna i Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Nagrody zostały wręczone przez pana Starostę Leszka Kulkę i pana prof. Wiesława Trzeciaka.