"DZIADY” W KROTOSZYNIE PDF Drukuj Email

Dramat Adama Mickiewicza kojarzy się większości z trudną i nudną lekturą „ogwiadkowaną”. Zmuszani do niej przez polonistów bardzo często zapominamy o pięknie słowa naszego romantyka, o niezwykłej ekspresji i sugestywności przekazu.

Dzięki projektowi Teatr Polska mieliśmy szansę obejrzeć „niesceniczne” „Dziady” na scenie.  Teatr Wierszalin zaproponował spotkanie z  Mickiewiczowskim dramatem w dwóch odsłonach: Noc Pierwsza opierała się przede wszystkim na IV cz. „Dziadów” i fragm. cz. II; Noc Druga ukazywała III cz. „Dziadów”.

Jak zaznaczył reżyser, dramat ten należy przeczytać, zrozumieć, nauczyć się roli i przedstawić na scenie. Niby nic prostszego, ale wielu reżyserów nie potrafiło tego dokonać. Grupa teatralna z Supraśla przedstawiła spektakle wspaniałe, wizjonerskie i odważne. Odtwórca roli Gustawa- Konrada- Rafał Gąsowski był szalony, inspirujący i…. romantycznie niebezpieczny.

Widzowie mieli szansę nie tylko obejrzeć oba przedstawienia, ale i uczestniczyć w rozmowie z reżyserem Piotrem Tomaszukiem i odtwórcą głównej roli Rafałem Gąsowskim. Z okazji tej skorzystała grupa 30 licealistów z opiekunem Małgorzatą Witczak. Za szansę tę serdecznie dziękujemy pracownikom Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury a zwłaszcza p. dyr. W. Szuniewiczowi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie:

 

 

 

 

 

Copyright © I Liceum Ogólnoształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.
e-mail: sekretariat@liceumkollataj.edu.pl